- Լրացրո՛ւ թիվը:
| 10հզ. | Հզ. | Հր. | Տս. | Մվ. | Թիվը |
| 4 | 0 | 5 | 0 | 4 | 40504 |
| 5 | 4 | 0 | 5 | 0 | 54050 |
| 2 | 5 | 4 | 0 | 5 | 25405 |
| 4 | 2 | 5 | 4 | 0 | 42540 |
| 5 | 4 | 2 | 5 | 4 | 54254 |
| 2 | 5 | 4 | 2 | 5 | 25425 |
- Հաշվի՛ր արտադրյալը։
7 x 1 = 7
7 x 10 = 70
7 x 100 = 700
7 x 1000 = 7000
7 x 10000 = 70000
90000 : 1 = 90000
90000 : 10 = 9000
90000 : 100 = 900
90000 : 1000 = 90
90000 : 10000 = 9
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ խնձորն արժե 400 դրամ, իսկ 1 տանձը՝ 600 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 4 կիլոգրամ խնձոր և 2 կիլոգրամ տանձ գնելու համար:
Լուծում 4×400=1600 2×600=1200 1600+1200=2800
Պատ․՝ 2800
Բ. Մսով կարկանդակն արժե 90 դրամ, իսկ կարտոֆիլով կարկանդակը՝ 40 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 9 մսով և 5 կարտոֆիլով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում90×9=810 40×5=200 810+200=1010
Պատ․՝1010
Գ․ Մսով խաչապուրին արժե 120 դրամ, իսկ պանրով խաչապուրին՝ 70 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 մսով և 6 պանրով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում 120×4=480 70×6=420 480+420=900
Պատ․՝900
Դ․ Գարիկն ուներ 6000 դրամ: Նա գնեց 4 կգ ձմերուկ և 3 կիլոգրամ սեխ: Որքա՞ն դրամ մնաց Գարիկի մոտ, եթե մեկ կիլոգրամ ձմերուկն արժեր 80 դրամ, իսկ մեկ կիլոգրամ սեխը՝ 120 դրամ:
Լուծում 4×80=320 3×120=360 320+360=680 6000-680=5320
Պատ․՝5320